24. februára 2022 ruskí agresori napadli Ukrajinu. Chladnokrvne zaútočili na nevinných ľudí. Ide vraj o mierovú misiu, hovorili! A potom začali nemilosrdne zabíjať. Ženy a deti. Starcov a starenky. Hromadne ich znásilňovať. Začiatok vojny však neznamenal iba nezmyselné krviprelievanie, ale aj začiatok novej národnej disciplíny: Čím väčší hoax, tým som viac super.
Ukrajina zažíva to, čo si prežili naši starí rodičia v ’68. Ibaže v omnoho drsnejšom a bolestivejšom prevedení. Za nás všetkých, za celú Európu.
Vojna, ktorá sa strhla pred pol rokom u nášho geografického suseda, vplýva na život nás všetkých. Zvyšovanie cien ropy, potravín, pre niekoho veľmi závažné zvyšovanie ceny alkoholu. Nuž, aké náročné!
Slovensko však intenzívne ničí aj hybridná vojna. Ak sa človek neubráni otvoreniu sociálnych sietí, príde mu nevoľno. Samozvaní experti na geopolitiku a milovníci ruského režimu nemajú zábrany pred ničím. Každodenné šírenie konšpirácii a hoaxov je však sledované policajnými zložkami. Profil Hoaxy a podvody Polície SR pravidelne vyvracia klamstvá, ktoré si absolventi vysokej školy života s túžbou po pozornosti a lajkoch na sociálnych sieťach vymýšľajú. Ako prebieha práca polície a čomu všetkému musia čeliť? Pýtala som sa admina sociálnych sietí Hoaxy a podvody Polície SR.
Prečo je šírenie konšpirácií nebezpečný jav?
Dezinformácie ohrozujú zdravie, život a majetok všetkých občanov SR. To sú tri dôvody zo zákona, kedy Policajný zbor musí konať. Hoaxy o zdravotníckych témach majú potenciál zabíjať tých, ktorí sa budú riadiť radami falošných lekárov. Hoaxy týkajúce sa ruskej propagandy sú priamym útokom na našu spoločnosť a do budúcnosti predstavujú výrazné ohrozenie demokratického zriadenia krajiny.
Polícia častokrát zverejňuje ľudí, ktorí šíria klamstvá a hoaxy. Čo sa s nimi deje ďalej? Kontaktujete ich?
Boj proti hoaxom má dve roviny. Ako už vyplýva z názvu nášho odboru, Odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru, hoaxy komunikujeme smerom k občanom, aby sme pôsobili preventívne a zmarili ďalšie šírenie nepravdivých informácií. Ak v tomto procese zistíme, že hoax môže napĺňať skutkovú podstatu trestného činu, tak ho posúvame ďalej útvaru, v ktorom pôsobia príslušníci Policajného zboru oprávnení vykonať náležité kroky. Tu treba chápať mantinely trestného poriadku a zákona, ktoré negarantujú, že polícia môže obviniť kohokoľvek, kto šíri klamstvá. A práve v týchto prípadoch je dôležitá komunikačno-preventívna činnosť.
Často tiež zverejňujete ironické posty s autormi statusov, ktorí popierajú covid, alebo milujú Putina. To musí znamenať aj množstvo nenávistných a výhražných správ.
Tak ako som uviedol vyššie, nielen výhražné prejavy, ale aj šírené dezinformácie sú v exponovaných prípadoch odstopované tam, kde sú kolegovia kompetentní vykonať ďalšie kroky. To môže znamenať aj začatie trestného stíhania, napríklad pri trestnom čine poplašnej správy alebo vyhrážania.
Stretávajú sa s výhražkami aj admini? Ako s nimi narábajú?
Áno, ale dostávajú ich aj tretie osoby, o ktorých si niekto myslí, že pracujú pre Policajný zbor, avšak v realite nikdy pre neho nepôsobili v žiadnej forme, čo je síce paradox, ale ukazuje to na spôsob uvažovania šíriteľov hoaxov. Vyhrážky chodia aj priamo našim stránkam, oficiálnym policajným účtom. Ide o najlepší dôkaz toho, že naša činnosť je efektívna, že predstavujeme zásadný problém pre tých, ktorých úspech závisí od šírenia bludov. Ak by sme boli neúspešní, nikto by si nás ani nevšimol.
Účet Hoaxy a podvody je najnovšie už aj na Instagrame, prečo?
Sledujeme komunikačné trendy a týmto krokom sme chceli osloviť viac mladších ľudí, ktorí sa presúvajú z Facebooku na Instagram. Prevencia pre mladšie generácie je kľúčová.
Pracujete so správami, ktoré vám posielajú občania? Majú to robiť naďalej a upozorňovať na klamstvá, ktoré sa šíria internetom?
Určite áno. Chceme sa poďakovať všetkým občanom, ktorí nám dennodenne posielajú tipy na hoaxy či podvody. Veľmi nám pomáhajú v našej práci a výrazne sa podieľajú na osvete, ktorú sa snažíme robiť. Odpovedáme každému a ak zaslaný tip spĺňa kritéria, tak ho verejne zanalyzujeme a hoax vyvrátime. Najviac hoaxov chodí vždy, keď sa v rámci dezinformačnej scény začne šíriť nová téma.
Ak si vygooglite slovo DEZINFORMÁCIA, internet na vás vypľuje toto:
Dezinformácia (angl. disinformation) je pojem pochádzajúci z ruského dezinformatsiya, termín je spájaný s bývalou tajnou službou bývalého Sovietskeho zväzu – KGB. Používal sa na falšovanie a iné techniky zdiskreditovania vlády, osôb alebo politiky.[1]
Dezinformátori vám určite budú tvrdiť, že slovo dezinformácia neznamená to, čo ste si práve prečítali. Jednoznačne vám budú tvrdiť, že dezinformátorom ste vy a celé to začalo v Amerike. Asi vtedy, keď sa na ňu prvýkrát doplavil Kolumbus.
Šírenie dezinformácii je však výrazne nebezpečným javom. Na Slovensku ľudia nemajú tendenciu overovať si informácie. Googliť, hľadať, otáčať zdroje a prehodnocovať, či sú relevantné. Na Slovensku je vo vysokej miere fenoménom pravdy všetko, čo je ruské. A preto vedomie, že nám tu chýba kritické myslenie je celkom bolestivé.
Naozaj neplatí, že všetko, čo si prečítate na profile Janky, ktorá má na profilovke sto kvetiniek a zdieľa statusy populistických predstaviteľov, je pravda. Janka síce počula niekde niečo, že jej syna koňa brata švagriná videla a jej muž to dokonca počul v krčme. Neznamená to však, že ide o 100% zaručenú informáciu, ktorú musíte nevyhnutne začať zdieľať na svojich sociálnych sieťach, kým nezmažú.
Otázky na otvorenie diskusie:
1. Ste schopní zazdieľať článok na sociálnych sieťach aj napriek upozorneniu, že informácia nemusí byť pravdivá? 2. Cítite zodpovednosť za svoje činy na sociálnych sieťach? 3. Ako riešite situáciu, kedy zistíte, že informácia šíriaca sa na sociálnych sieťach nie je pravdivá?
Po diskusii pokračujte na ďalší komentár alebo Vlog zo skupiny súvisiacich článkov.