Utečenecká kríza v roku 2015 sa dotkla každého štátu v spoločenstve Európskej únie. Z vojnových zón plynuli státisíce ľudí na úteku. Hľadali útočisko pre nový život v bezpečí. Video bez komentára ukazuje situáciu na maďarsko-rakúskych hraniciach v obci Hegyeshalom, kde prichádzali každodenne vlaky s utečencami, ktorí pokračovali ďalej pešo k hraniciam s Rakúskom. Počas pochodu k hraniciam im pomáhali dobrovoľníci v podobe potravinových balíčkov a zdravotnej asistencie. Väčšina ľudí na úteku pokračovala z Rakúska do Nemecka (cieľovej krajiny).
Miesto udalosti: Hegyeshalom, Maďarsko
Dátum: 17.10.2015
Dĺžka videa: 12 min.
Úlohy a ciele, na ktoré sa chceme zamerať: 1. pozretie dokumentárneho filmu o utečeneckej kríze V25 2. analýza súvisiacich odborných komentárov (čítanie a počúvanie s porozumením) 3. diskusia o otázkach pripravených na konci každého komentára 4. domáce zadanie: tvorba eseje vychádzajúcej zo skupinovej diskusie o obsahu vybraného filmu a jeho súvisiacich komentárov. Autori súvisiacich komentárov o utečeneckej kríze sú: Peter Pöthe (detský psychológ a psychoterapeut) Róbert Blaško (komunitné centrum Stanica-Záriečie) Barbora Jamrišková (študentka diplomacie) Zuzana Kizáková (novinárka a aktivistka)
Slovník 1. Žiadateľmi o azyl: označujeme ľudí, hľadajúcich útekom zo svojej krajiny ochranu pred nebezpečenstvom. Ak krajina, v ktorej o azyl požiadajú, uzná – v nezávislej a pre každého individuálnej procedúre – že žiadateľovi v domovskej krajine hrozí nebezpečenstvo, udelí mu štatút utečenca. 2. Ženevská konvencia: pred vyše sedemdesiatimi rokmi súhlasili vlády s tým, že každému, kto utečie zo svojej krajiny v strachu pred prenasledovaním, bude poskytnutá medzinárodná ochrana. Udalosti holokaustu druhej svetovej vojny primäli medzinárodné spoločenstvo, aby každý, koho život je ohrozený mal právo na azyl. V Ženeve, v roku 1951 bola prijatá Konvencia OSN o právnom postavení utečencov. Utečenec je v nej definovaný ako ten, kto: „následkom opodstatneného strachu z prenasledovania z dôvodov rasy, náboženstva, národnosti, príslušnosti k určitej sociálnej skupine alebo v dôsledku politického zmýšľania, sa nachádza mimo územia svojej štátnej príslušnosti a ak táto osoba nie je schopná, alebo ochotná – v dôsledku svojho strachu –sa zveriť pod ochranu svojej pôvodnej krajiny“. 3. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov, UNHCR (Office of the UN High Commissioner for Refugees): bol vytvorený OSN na ochranu záujmov utečencov, začal fungovať od 1. 1. 1951. Jeho hlavnými funkciami sú: poskytovať medzinárodnú ochranu utečencom, hľadať trvalé riešenia ich problémov, poskytovať im materiálnu pomoc. Ochrana zahŕňa vylúčenie násilného návratu do krajiny, v ktorej utečenec môže byť prenasledovaný. Pomáha pri návrate domov a integrácii. (zdroj: Amnesty International)
Poznámka: Otázky na otvorenie diskusie nájdete pripravené na konci každého súvisiaceho článku.